News

Vypnutí autentizace proti LDAP

Added by Jakub Jirůtka about 9 years ago

V pondělí 4. 5. dojde k uzavření autentizace proti LDAP.

Podpora LDAPu je v KOSapi historický relikt, již před delší dobou byl nahrazen protokolem OAuth 2.0 (více zde). S konečným vypnutím autentizace proti LDAP jsem dlouho otálel, ale teď se změnou politiky přístupu k fakultnímu LDAP již je její vypnutí nevyhnutelné.

Aktuální chyba ve zdroji /students a souvisejících

Added by Jakub Jirůtka over 10 years ago

KOSapi vrací HTTP 500, neboť v SQL pohledu osob došlo k duplikaci ID. Kolega ve VIC večer aplikoval nějaké změny v SQL pohledech a vyskytla se tam chyba. Hned jsem mu napsal, ale víc s tím bohužel teď nemůžu udělat. Předpokládám, že to opraví nejpozději do zítřejšího dopoledne.

Omlouváme se za způsobené komplikace.

Testovací provoz OAuth 2.0

Added by Jakub Jirůtka about 11 years ago

Spustili jsme testovací provoz našeho OAuth 2.0 Autorizačního serveru a integrovali jeho podporu do KOSapi. Další informace najdete na Wiki Rozvoje (zatím velmi skoupé, na zkvalitnění dokumentace pracujeme). Můžete začít experimentovat.

Protokol OAuth 2.0 později zcela nahradí současné zabezpečení přes HTTP Basic. Nemusíte se však obávat, poskytneme dostatečně dlouhou dobu na přechod.

Důležitá změna u zdrojů Branches

Added by Jakub Jirůtka over 11 years ago

Bohužel se ukázalo, že kód oboru přede všechny předpoklady nemusí být (a není) unikátní, takže jsem musel změnit identifikátor Branch na databázové ID.

Výpadky KOSapi FEL

Added by Jakub Jirůtka over 11 years ago

Server KOSapi FEL má momentálně technické potíže, na nápravě se pracuje. Omlouváme se za způsobené komplikace.

Vypnutí KOSapi 3.0, toho času na /api/3

Added by Jakub Jirůtka over 11 years ago

KOSapi 3.0 je přechodná verze, která ještě čerpá data z XML exportu KOSu. Již delší dobu se nevyvíjí a je plně nahrazena aktuální verzí 3.2, která momentálně sídlí na URI /api/3b. Dle logů už ji žádná aplikace aktivně nevyužívá, přesto se ale prosím ujistěte, že používáte aktuální verzi. Tento týden KOSapi 3.0 nadobro odstavím a na její URI se přesměruje aktuální verze.

Výpadek KOSapi FEL

Added by Jakub Jirůtka over 11 years ago

KOSapi FEL je momentálně mimo provoz z důvodu technických potíží na virtualizačním serveru. Právě jsem kontaktoval jeho správce. Omlouvám se za způsobené komplikace.

Dnešní přetížení serveru KOSapi FIT

Added by Jakub Jirůtka about 12 years ago

Možná jste během dnešního dopoledne zaznamenali přetížení serveru KOSapi FIT. Příčinou byla dnešní tzv. přestupná sekunda v systémy UTC, kterou mnohé servery to neustály. Odneslo to i několik velkých webů jako Reddit, FourSquare, LinkedIn a další. Chyba se projevuje např. tím, že aplikace začne vytěžovat procesor na 100 %. Více informací si můžete přečíst v článku Y2K 2.0: How A Second Brought Down Half The Internets nebo Přestupnou sekundu nepřežila Java a řada webů a systémů.

Všem administrátorům doporučuji zkontrolovat své servery a příp. restartovat. Jedná-li se o kritické aplikace, které nemůžete přetočit, tak pár rad naleznete např. tady.

UPDATE: Ukázalo se, že chyba není na straně Javy, nýbrž v linuxovém jádru (viz patch). Podrobná diskuze je o tom na ServerFault.

Poskytnutí knihoven tvořící základ DAO v KOSapi

Added by Jakub Jirůtka about 12 years ago

Přináším další příspěvek do open-source komunity. Osamostatnil jsem základ tvořící vrstvu DAO v KOSapi-3.2 do samostatných znovupoužitelných knihoven commons-persistence a commons-hibernate.

  • commons-persistence obsahuje rozhraní a obecnou implementaci pokročilého generického DAO postavené na konceptu DAO Dispatcher.
  • commons-hibernate obsahuje implementaci tohoto DAO pro Hibernate a také HibernateUtils s několika pomocnými metodami. Dále abstraktní dekorátor pro Hibernate Criteria a rozšiřitelný dekorátor implementující návrhový vzor Návštěvník (Visitor pattern).

Později k tomu napíšu nějaký podrobnější popis, ale teď není čas. Nicméně kód je důkladně okomentovaný, takže zkušenější Javista by s tím neměl mít problém. Tento styl DAO se hodí spíše do větších projektů, kde je kladen důraz na rozšiřitelnost a modifikovatelnost i základních operací (z generického DAO) pro konkrétní specifické DAO.

Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí LGPL.

Změna IP adresy KOSapi-FIT

Added by Jakub Jirůtka over 12 years ago

Dnes jsme neplánovaně přesouvali virtuál KOSapi-FIT na jiný server a při té příležitosti jsme museli změnit i jeho IP adresu. DNS záznam jsme ihned poté aktualizovali, ovšem nějaký čas potrvá, než se změna zpropaguje i na všechny nadřazené DNS servery.

Máte-li KOSapi-FIT nepřístupné, zkuste nejprve vyprázdnit svou DNS cache. Pokud to nepomůže, můžete problém zatím obejít záznamem do /etc/hosts:

147.32.233.44   kosapi.fit.cvut.cz

Omlouváme se za vzniklé potíže.

1 2 (1-10/16)

Also available in: Atom